Mzdový seriál: Zaměstnanecké benefity

Mzdový seriál: Zaměstnanecké benefity

Příspěvky na stravování

Dalším tématem, kterému se budeme v našem mzdovém seriálu věnovat, jsou příspěvky na stravování, které mohou mít následující formy – stravenky, stravenkový paušál a zajištění stravování ve vlastním stravovacím zařízení. Jedná se o nejrozšířenější benefit, který zaměstnavatelé svým zaměstnancům poskytují.

Tradiční stravenky existují stále v papírové podobě, avšak čím dál více se přechází na poukázky elektronické neboli stravenkové karty. Stravenkami lze platit ve většině řetězců s potravinami, v mnoha restauracích a také na některých platformách, které provozují rozvoz jídla.

V roce 2021 byl zaveden stravenkový paušál, který oproti tradičním stravenkám nabízí zaměstnancům větší flexibilitu a zaměstnavatelům přináší méně administrativy. Jedná se o peněžní plnění, které zaměstnanec dostane vyplacené současně se mzdou.

V případě zajištění stravování ve vlastním stravovacím zařízení neobdrží zaměstnanec stravenku ani stravenkový paušál, ale jídlo za zvýhodněnou cenu (případně zdarma).

Tzv. konsolidační balíček od letošního roku sjednotil daňové zvýhodnění těchto tří forem poskytování příspěvku na stravování. Příspěvky jsou osvobozeny do limitu, který je stanoven jako 70 % horní hranice stravného při pracovní cestě trvající 5 až 12 hodin – v roce 2024 tedy limit činí 116,20 Kč na jednu směnu.

Podmínkou pro osvobození je, že zaměstnanec během směny odpracuje alespoň 3 hodiny a zároveň mu za směnu nevznikl nárok na stravné v rámci cestovních náhrad. Pokud je délka směny v úhrnu s povinnou přestávkou delší než 11 hodin, může být za tuto směnu zaměstnanci osvobozen ještě další příspěvek na stravování.

Pokud je hodnota poskytnutého příspěvku vyšší než výše uvedený limit, je nadlimitní částka považována za zdanitelný příjem zaměstnance, a podléhá tedy odvodům daně a sociálního a zdravotního pojištění.

U zaměstnavatele se jedná o daňově uznatelný náklad, ať už je příspěvek na stravování poskytován v jakékoliv výši, pokud právo na poskytování vyplývá z kolektivní smlouvy, vnitřního předpisu, pracovní nebo jiné smlouvy.

Předchozí díl seriálu: Mzdový seriál: Zaměstnanecké benefity – TPA Czech Republic. Příští měsíc se zaměříme na produkty spoření na stáří.

Autor: Barbora Šmoková, Radka Nováková

Kontaktujte nás

Podobné příspěvky

Váš odběr

Jako TPA Group se snažíme našim zákazníkům poskytovat produkty šetrné k životnímu prostředí. Všechny naše publikace si tedy můžete stáhnout jako digitální PDF.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.