Stručně k vybraným novinkám na poli mezinárodního zdanění 04-06/2024

11. června 2024 | Doba čtení: 4 Min

Generální finanční ředitelství vydalo informaci k přerušení provádění vybraných článků smlouvy o zamezení dvojího zdanění s Ruskou federací

Ruská federace jednostranně pozastavila platnost vybraných článků u smluv o zamezení dvojího zdanění, které má uzavřené s ČR a dalšími 37 státy světa. V září 2023 vydalo Ministerstvo financí sdělení, ve kterém deklaruje, že ode dne 29. září 2023 došlo k vnitrostátním účinkům přerušení provádění předmětných článků i ze strany ČR. Bližší informace naleznete v našem dřívějším článku zde.

Na konci dubna 2024 vydalo GFŘ navazující informaci, ve které upřesňuje dopady přerušení článků smlouvy. Ty pak demonstruje na vybraných příkladech, a to jak z pohledu plátce daně vyplácejícího zdanitelný příjem daňovému rezidentovi Ruské federace nebo například specifika stálé provozovny Ruské federace.

GFŘ v této informaci dále upozorňuje, že Ruská federace neodstoupila od Úmluvy o vzájemné správní pomoci v daňových záležitostech. Proto se nebude uplatňovat 35% sazba srážkové daně, ale standardní 15% sazba. Dále pak GFŘ v závěru informace uvádí, že je ke každé situaci nutno přistupovat individuálně a posuzovat různé aspekty, například zda se jedná o jednorázový nebo postupně nabíhající příjem, kdy byl příjem poplatníkem realizován atd.

Sdělení ke Smlouvě mezi ČR a Běloruskou republikou o zamezení dvojího zdanění

Ministerstvo financí s odkazem na diplomatickou nótu oznámilo přerušení provádění vybraných článků smlouvy o zamezení dvojího zdanění s Běloruskem na období od 1.6.2024 do 31.12.2026. Přerušení se týká článků týkajících se úroků, dividend a zcizení majetku. MF ve svém sdělení uvádí, že přestože Bělorusko výslovně nepřerušilo provádění článků 23 (vyloučení dvojího zdanění) a 25 (řešení případů dohodou), nemůže nastat situace, kdy by po přerušení článků týkajících se výše uvedených zdrojů příjmů bylo možné aplikovat článek na vyloučení dvojího zdanění a řešení případů dohodou. Celé znění sdělení naleznete ve Finančním zpravodaji číslo 4/2024 zde.

Smlouva o zamezení dvojího zdanění mezi ČR a Spojenými arabskými emiráty

V květnu 2024 vstoupila v platnost nová smlouva o zamezení dvojího zdanění mezi ČR a Spojenými arabskými emiráty. Původní smlouva z roku 1997 pozbude platnosti a přestane se provádět od 1. ledna 2025.

Směrnice FASTER (pravidla pro uplatňování srážkové daně) byla schválena

Květnová Rada ECOFIN schválila směrnici FASTER (harmonizace vybraných pravidel srážkových daní). Kterých oblastí se nová pravidla dotknou a jaké změny se chystají se dočtete v našem newsletteru zde. Ministerstvo financí vydalo k této informaci tiskovou zprávu. V té pak uvádí, že „Administrativní systém navržený směrnicí je budován zejména pro státy s refundačním systémem, a proto by pro ČR znamenal především zvýšení administrativní zátěže bez adekvátního přínosu. Z tohoto důvodu ČR návrh směrnice odmítala. Poslední úpravy směrnice před jednáním květnové Rady ECOFIN v podobě rozšíření výjimky z její aplikace vedou k tomu, že není realistické, aby ČR naplnila parametry, které budou vyžadovat povinnost směrnici v ČR aplikovat. Proto, i přes veškeré výhrady, se nakonec ČR rozhodla nebránit přijetí směrnice“. Implementace členskými státy má proběhnout do konce roku 2028. Samotná účinnost a aplikace pravidel je plánovaná až od 1. ledna 2030.

OECD konsolidovaný komentář k Pilíři 2

Na konci dubna 2024 zveřejnilo OECD konsolidovaný komentář k pravidlům globálního minimálního zdanění (Pilíř 2) v rámci inkluzivního rámce OECD/G20 pro řešení BEPS. Konsolidovaný komentář sdružuje pokyny, které byly schválené před koncem roku 2023. Najdeme v něm výkladové komentáře například k hojně diskutovaným bezpečným přístavům a souvisejícím přechodným pravidlům. Bližší informace o Pilíři 2 najdete v našem newsletteru zde. O české implementaci těchto pravidel v novém zákoně o dorovnávacích daních jsme vás informovali zde.

Návrh novely zákona o dorovnávacích daních

Sotva nabyl účinnosti nový zákon o dorovnávacích daních, Ministerstvo financí zveřejnilo návrh na první novelizaci tohoto zákona. Důvodem je zejména zpřesnění některých pravidel (například u bezpečných přístavů), doplnění vybraných pasáží zákona nebo změny podmínek pro podávání informačních přehledů. Návrhy novely počítá také s úpravou některých pojmosloví či zpřesnění vybraných definic. Navrhovaná účinnost novely je den po jejím vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Kontaktní osoba