22. dubna 2025
Doba čtení: 4
minuty
news
S účinností od 1. 1. 2025 začala platit nová pravidla pro osvobození příjmů fyzických osob z prodeje cenných papírů a podílů na obchodních korporacích.
Režim osvobození příjmů z prodeje cenných papírů a podílů do 31. 12. 2024
Osvobození příjmů z prodeje cenných papírů a podílů na obchodních korporacích bylo možné při splnění následujících podmínek:
· Příjmy z prodeje podílů na obchodních korporacích s výjimkou příjmů z prodeje cenného papíru (dále pouze příjmy z prodeje podílů) byly osvobozeny v případě, že od jejich nabytí uplynula lhůta 5 let.
· Příjmy z prodeje cenných papírů byly osvobozeny v případě, (i) že byly nižší než 100 tis. Kč za jedno zdaňovací období nebo (ii) že od jejich nabytí uplynula lhůta 3 let.
· Osvobozený příjem, pokud za zdaňovací období přesáhl 5 mil. Kč, bylo nutné v termínu pro podání daňového přiznání oznámit správci daně.
Příjmy z prodeje cenných papírů a podílů realizované před uplynutím výše uvedeného časového testu podléhaly zdanění v celé výši. Jako daňově uznatelný náklad bylo možné uplatnit jejich nabývací cenu.
Režim osvobození příjmů z prodeje cenných papírů a podílů po 1. 1. 2025
Zůstávají zachovány časové testy (5 let u podílů a 3 roky u cenných papírů) a rovněž limit pro osvobození příjmů z prodeje cenných papírů nepřesahujících 100 000 Kč.
Příjmy z prodeje cenných papírů a podílů realizované po uplynutí časového testu jsou však nyní osvobozené pouze do výše 40 mil. Kč za zdaňovací období. Částka převyšující tento limit podléhá zdanění daní z příjmů fyzických osob. Limit se aplikuje souhrnně na všechny příjmy z prodeje cenných papírů a podílů (nově také včetně kryptoaktiv) obdržených fyzickou osobou během jednoho zdaňovacího období. Limit osvobození 40 mil. Kč se tedy neaplikuje na každý jednotlivý příjem zvlášť. Zachována zůstává rovněž povinnost osvobozený příjem, pokud za zdaňovací období přesáhl 5 mil. Kč, v termínu pro podání daňového přiznání oznámit správci daně.
Zákon o daních z příjmů umožňuje uplatnit jako související náklad prodávaných cenných papírů nebo podílů buď (i) jejich nabývací cenu nebo (ii) tržní hodnotu k datu 31.12.2024.
V praxi je nutné spočítat poměr zdanitelného příjmu na celkovém příjmu z prodávaného cenného papíru nebo podílu. Jako daňově uznatelný náklad bude možné uplatnit stejnou část tržní hodnoty prodávaného cenného papíru nebo podílu. Zdaněn bude tedy pouze nárůst hodnoty prodávaných cenných papírů nebo podílů od začátku roku 2025 (pokud poplatník využije možnosti uplatnit jejich tržní hodnotu k datu 31. 12. 2024).
Pokud k převodu cenného papíru nebo podílu došlo před 31. 12. 2024 a platba byla nebo bude realizována až 1. 1. 2025 nebo později, lze uplatnit tržní hodnotu prodávaných cenných papírů nebo podílů ke dni převodu podílu nebo cenného papíru.
Tržní hodnota cenných papírů nebo podílů musí být stanovena podle zákona o oceňování majetku. Vzhledem k tomu, že v daňovém řízení je důkazní břemeno v těchto případech na straně daňového poplatníka, doporučujeme provádět ocenění renomovaným subjektem, který bude schopen si tržní hodnotu cenných papírů nebo podílů v případě potřeby obhájit. Naše znalecká kancelář TPA Valuation & Advisory s.r.o. znalecké posudky pro tyto potřeby již běžně zpracovává. Považujeme rovněž za vhodné zadat zpracování ocenění až po finalizaci účetní závěrky za rok 2024 a v případě jejího ověření statutárním auditem až po jeho dokončení. Současně nepovažujeme za vhodné čekat s oceněním až na realizaci prodeje cenných papírů nebo podílů. Znalecké posudky jsou dnes povinně zapisovány do evidence Ministerstva spravedlnosti ČR, a je tak zřejmé a jednoznačné, kdy byl znalecký posudek vyhotoven.