5. února 2025
Doba čtení: 2
minuty
news
Změny ve vybraných smlouvách o zamezení dvojímu zdanění
Ve Finančních zpravodajích č. 15/2024, 18/2024 a 20/2024 Ministerstvo financí zveřejnilo změny v textech smluv o zamezení dvojímu zdanění mezi Českou republikou a Panamskou republikou, Královstvím Saúdské Arábie, Thajským královstvím, Tuniskou republikou, Ukrajinou, Vietnamskou socialistickou republikou. Tyto změny jsou provedeny v návaznosti na Mnohostrannou úmluvu o implementaci opatření k boji proti snižování daňového základu a přesouvání zisků ve vztahu k daňovým smlouvám. Celé znění všech Finančních zpravodajů naleznete zde.
Směrnice FASTER (pravidla pro uplatňování srážkové daně) schválena Evropským parlamentem
Evropský parlament dne 14. listopadu 2024 schválil směrnici FASTER (rychlejší a spolehlivější úleva z nadměrných srážkových daní). Jak jsme vás již dříve informovali v našem článku, původní lhůta účinnosti směrnice je plánovaná až na 1. ledna 2030. Samotná implementace členskými státy EU musí proběhnout do konce roku 2028. Více informací naleznete na stránkách Evropského parlamentu zde. O tom, kterých oblastí srážkové daně se nová pravidla budou týkat a jaké změny se v rámci FASTER chystají jsme vás informovali v dřívějším vydání našeho newsletteru zde.
DAC 7 (Oznamovací povinnost provozovatelů digitálních platforem)
V souvislosti s podpisem Mnohostranné dohody příslušných orgánů k provádění automatické výměny informací oznamovaných provozovateli platforem (DPI MCAA) Ministerstvo financí vydalo ve Finančním zpravodaji č. 16/24 seznam třetích států, které splnily podmínky pro vyměňování informací, a to v podobném rozsahu, jako je u pravidel DAC 7. Konkrétně se jedná o Kanadu, Nový Zéland a Spojené království Velké Británie a Severního Irska. Seznam je platný od 1. ledna 2025. Bližší informace o oznamovací povinnosti provozovatelů digitálních platforem naleznete zde.
Nová smlouva o zamezení dvojímu zdanění
Nová smlouva mezi Českou republikou a Rwandskou republikou o zamezení dvojímu zdanění v oboru daní z příjmu a o zabránění daňovému úniku a vyhýbání se daňové povinnosti vstoupila v platnost dne 30. října 2024. Účinnost smlouvy je od 1. ledna 2025. Celé znění naleznete zde.
Autor: Kateřina Mikulková, Martina Kastlová