Stručně k vybraným novinkám na poli mezinárodního zdanění

Stručně k vybraným novinkám na poli mezinárodního zdanění

Seznam nespolupracujících jurisdikcí

Ke dni 18. února 2025 byl beze změny potvrzen Radou Evropské unie seznam států uvedených na Unijním seznamu jurisdikcí nespolupracujících v daňové oblasti. Na seznamu tedy aktuálně zůstává 11 jurisdikcí včetně Ruské federace.

Změny se tentokrát týkaly pouze Dokumentu o současném stavu (příloha II), který odráží probíhající spolupráci EU s mezinárodními partnery a závazky těchto jurisdikcí reformovat své právní předpisy tak, aby odpovídaly dohodnutým standardům řádné správy daní. Jurisdikce Kostarika a Curaçao splnily své závazky, neboť odstranily nedostatky v oblasti automatické výměny informací a byly z tohoto dokumentu vyňaty. Nově se Dokument rozrostl o jurisdikci Brunej Darussalam a čítá celkem 8 jurisdikcí.

Aktuální seznamy a bližší informace najdete zde.

Nová smlouva o zamezení dvojímu zdanění

Ministerstvo financí ČR informovalo, že dne 30. ledna 2025 vstoupila v platnost Smlouva o zamezení dvojímu zdanění mezi Českou republikou a Černou Horou, která byla podepsána v Podgorici dne 20. února 2024. Smlouva se bude provádět nejdříve od 1. ledna 2026. Celé znění nové smlouvy naleznete zde.

Stávající smlouva mezi Českou republikou a radou ministrů Srbska a Černé Hory z roku 2004 přestane být v platnosti a přestane se provádět ve vztahu mezi Českou republikou a Černou Horou dnem, kterým se začne provádět výše uvedená nová smlouva.

Více informací naleznete zde. Přehled všech platných smluv je dostupný zde.

DAC 9: Výměna informací o podaných informačních přehledech pro dorovnávací daně napříč EU

Dne 7. března 2025 dosáhla Rada EU politické dohody ohledně navrhované směrnice DAC 9, která si klade za cíl zlepšit správní spolupráci v oblasti daní, konkrétně pak v oblasti zajištění globální minimální úrovně zdanění (Pilíř 2). Celé znění dohody je dostupné zde.

Jakmile bude směrnice DAC 9 přijata, budou mít vlády členských států EU časový limit do 31. prosince 2025 na její implementaci do své vnitrostátní legislativy. Pro členské státy, které se rozhodly odložit implementaci směrnice o zajištění globální minimální úrovně zdanění (Pilíř 2), platí stejný termín pro implementaci DAC 9.

Novela zákona o dorovnávacích daních

Jak jsme vás již informovali v předchozích vydáním našeho newsletteru zde, na konci léta 2024 se do poslanecké sněmovny dostala novela zákona č. 426/2023 Sb., o dorovnávacích daních pro velké nadnárodní skupiny a velké vnitrostátní skupiny. Dne 13. února 2025 došlo v poslanecké sněmovně k prvnímu čtení novely. Novela byla aktuálně projednána rozpočtovým výborem, který vydal dne 20. března 2025 pozměňovací návrhy. Usnesení rozpočtového výboru naleznete zde.

O české implementaci pravidel směrnice o zajištění globální minimální úrovně zdanění (Pilíř 2) ve zcela novém zákoně o dorovnávacích daních jsme vás informovali dříve zde.

Zdanění kapitálových zisků čekají pravděpodobně změny

OECD nedávno zveřejnila pracovní materiál v souvislosti se zdaňováním kapitálových zisků. Dle zveřejněného podkladu OECD zkoumá zkušenosti jednotlivých zemí se zdaněním těchto typů příjmů a snaží se je analyzovat. OECD si klade za cíl sjednotit nerovnosti napříč zeměmi (například zdanění nižšími sazbami, dodatečné zvláštní úlevy pro konkrétní typy aktiv či daňová osvobození). Nechme se tedy překvapit, co nás na poli zdanění kapitálových zisků do budoucna čeká. OECD uvádí, že tento materiál pokládá základy pro budoucí politické reformy. Celé znění naleznete zde

Pracovní program Evropská komise 2025

Evropská komise zveřejnila svůj pracovní program na letošní rok. Dle předloženého materiálu Evropská komise ponechala ve svém pracovní programu celou řadu již dříve vydaných návrhů směrnic.

Patří mezi ně ATAD 3 (Unshell Directive) zahrnující pravidla proti zneužívání společností s nízkou nebo žádnou substancí z důvodu daňových optimalizací, zejména s využitím smluv o zamezení dvojímu zdanění a směrnic EU. Informace o návrhu této směrnice naleznete v našem dřívějším článku zde.

Dalším návrhem je například BEFIT neboli společný systém pro zdanění velkých skupin EU v rámci jednoho společného základu daně (bližší informace najdete v našem dřívějším článku zde).

Dále Evropská komise ponechala v programu návrh směrnice HOT (Head Office Tax System), která míří na malé a střední podniky, které působí přeshraničně prostřednictví svých stálých provozoven. Dle navržené směrnice by takové podniky mohly jednat pouze s jednou daňovou správou, a to dle své rezidence. Bližší informace naleznete na stránkách Evropské komise zde.

Kompletní program Evropské komise je k nahlédnutí zde.

Autor: Kateřina Mikulková, Martina Kastlová

Kontaktujte nás

Váš odběr

Jako TPA Group se snažíme našim zákazníkům poskytovat produkty šetrné k životnímu prostředí. Všechny naše publikace si tedy můžete stáhnout jako digitální PDF.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.