Novinky
5. února 2025
Doba čtení: 2
minuty
news
Je běžnou praxí, že nájemce v nájemních prostorách vybuduje technické zhodnocení (TZ), které eviduje ve svém účetnictví a se souhlasem pronajímatele také daňově odepisuje. Jaké konsekvence má toto nastavení při ukončení nájemního vztahu? A jak postupovat, aby se případné nežádoucí dopady minimalizovaly?
Na konci nájemního vztahu mohou nastat v zásadě dvě situace:
Nájemce předá prostory včetně TZ
Pokud nájemce opustí prostory a zanechá v nich technické zhodnocení (tj. nedojde k odstranění), vzniká pronajímateli nepeněžní příjem. Tento příjem podléhá dani z příjmu podle § 23 odst. 6 ZDP a lze vyčíslit dvěma způsoby – na základě znaleckého posudku, nebo jako daňovou zůstatkovou cenu při rovnoměrném odepisování. Pokud pronajímatel nájemce kompenzuje, podléhá dodanění pouze rozdíl mezi hodnotou vyčíslenou podle předchozí věty a částkou kompenzace.
Na konci nájmu dojde k odstranění TZ
Pokud nájemce při opuštění nájemních prostor odstraní technické zhodnocení, které sám vybudoval, pro pronajímatele z toho nevyplývají žádné daňové ani účetní konsekvence, tj. nevzniká u něj nepeněžní příjem. Povinnost odstranit technické zhodnocení může být ujednána v nájemní smlouvě.
Jak vám můžeme pomoci?
Naše znalecké oddělení disponuje licencí, a může tedy oceňovat technická zhodnocení formou znaleckých posudků. Máme kvalitní a propracovanou metodiku, jak zohlednit rychlé fyzické i morální opotřebení technických zhodnocení a často velmi omezenou využitelnost pro vlastníka či nového nájemníka. Oproti takto určenému nepeněžnímu příjmu je částka odpovídající daňové zůstatkové ceně při rovnoměrném odpisování v praxi často významně nadhodnocená a vede k větší bezprostřední daňové zátěži.
V případě vašeho zájmu o znalecké ocenění se prosím neváhejte obrátit na Štěpána Kohoutka. Nejsou vám jasné daňové dopady technického zhodnocení? Kontaktujte Veroniku Lacinovou.
Autor: Veronika Lacinová, Štěpán Kohoutek